50-aastase ajalooga Rannapaargu restoran asub Kärdla rannas. Pakume maitsvaid lõuna- ja õhtusööke, mida saab nautida kauni merevaate ja päikseloojangu saatel. Asume vaid paari minuti kaugusel Kärdla keskväljakust. Oleme Hiiumaa ainus restoran, mis on avatud aastaringselt ja iga päev. Rannapaargu…
Uuest elamuskeskusest Tuuletorn leiate kelmika kohviku. Toit on aus, lihtne. Tooraine kohalik. Seltskond vinge. Veidi gurmeed, veidi salapärast ja kindlasti saarepärast. Tõeliselt mõnus koht, kuhu tulla, kus olla. Lastele on väga vahva mängunurk. Kohvik on tunnustatud peresõbraliku märgisega.
Hiiumaa Muuseumi peamaja asub 1998. aastast Kärdlas endises kalevivabriku direktorite elamus, mida kutsutakse rahvasuus Pikaks Majaks. 1830.-1840. aastatel ehitatud üle 60 m pikkune hoone on üks selle väikelinna pikimaid puumaju. Muuseumis on püsinäitus "Lapsepõlves...", mis keskendub peamiselt…
VAIKNE SAAR, SUURED ELAMUSED Nagu Hiiumaa on oma kauni looduse ja kultuuriga väga mitmekülgne, on ka Tuuletorn natukene muuseum, väheke teaduskeskus ja pisut mängumaailm. Vaikse saare avastamiseks märkad siin täiesti uusi elamusi. ◊ Milline on Hiiumaa veealune maailm? ◊ Kuidas lõhnab nõmm…
Pikk ja valge kivimaja on Vaemla mõisa hoonetest üks väheseid, mis tänaseni püsti ja kasutusel. Hoone ehitati 19. sajandi keskel mõisa heinaküüniks. Praegu tegutseb siin pereettevõte Hiiu Vill. Masinatest vanimad (villahunt, kraasid ja heide-masin) on toodud Poolast. Selliseid hakati seal tootma…
Vanajõe org on koht, mis kinnitab, et Hiiumaal on olemas kõik: jõed, järved, mäed ja orud. Orgude olemasolu on siinses maastikus imekspandav, sest tasasest maapinnast veel allapoole laskumine näib võimatu. Ometi on see org oma kõrgete liivaste kallaste ja salapärase lahja kohvi värvi veega tõeline…
Sellist omapärast nime kannab maanina. Teejuhatajaks on suunaviitade kõrval Hiiumaa vägilase Leigri kuju. Tegu on kirde-edela suunalise oosiga, mis kõrgemas osas on kaetud taimestikuga, kuid kaob merre kiviklibuse säärena. Puudest-põõsastest on põnevamad kuslapuu, paakspuu, türnpuu ja lodjapuu…
Ristimägi on ristidega kaetud ala maantee ääres, mille kujunemise kohta on seos Reigi rootslaste väljasaatmisega 1781. aasta augustis. Tsaarinna Katariina II kirjutas alla ukaasile, mis lubas rootslastel ümber asuda Lõuna-Ukrainasse. 20. augustil 1781 kogunesid väljarändajad Ristimäele, kus peeti…
Eestimaa suurim liivik asub Hiiumaal! Kui sa arvad, et oled Hiiumaal juba kõike näinud, siis kutsume Sind avastama midagi hoopis erilaadset! Pihla-Kaibaldi looduskaitsealal, kauni männimetsa keskel asub poolkuu kujuline lahtiste liivadega väli. Ligi 12 hektari suurune liivik on tekkinud II…
Orjaku õpperada kulgeb põhiliselt Käina lahe kaldal. Käina lahe linnustik, kuhu kuulub ligi 192 liiki, on huvitav ja liigirikas. Sügisel peatub lahel 10-15 tuhat vee- ja rannikulindu. Rada koosneb pikemast Orjaku (3 km) ja lühemast Roostikuringist (0,7 km). Rajal on linnuvaatlustorn, kolm…
Esmakordselt kirjeldas ja iseloomustas Heilu kive 1871 ja 1879 vene geoloog Gregor Helmersen. Tema nimega seotud kive on Eestis mujalgi. Helmerseni kivikülvi iseloomustas ta kui kõige suurepärasemat gruppi soome päritoluga rändrahne, mida ta Baltimaadel on näinud. 0,5 ha suurusel maa-alal on üle 80…
Kassari mõisa paekivist ehitatud valitsejamajas asub püsinäitus „ Elu saarel. Tuli, vesi, õhk, maa.“, mis heidab pilgu hiidlaste elu argipäeva nähtustele ja sündmustele, aga jätab ruumi ka filosoofilistele mõtisklustele ning olulistele pöördepunktidele saare ajaloos. Tuhanded aastad inimese elust…
Ristna rand on üks Eesti kauneimatest randadest Hiiumaal, Kõpu poolsaare tipus. Merepõhja reljeefist tingituna tekivad siin läänekaarte tuultega kaldasse rulluvad surfilained, mistõttu on Ristna rand hinnatud merespordi harrastajate seas. Ristna rannaliiv on jämedakoeline ja vesi läheb sügavaks…
Paladel asuv Pühalepa madalseiklusrada on pakub lõbusat ajaviidet ja kerget treeningut nii väiksele kui ka suurele! Seikluspark on avatud iga ilmaga. Rajal liiklemine toimub omal vastutusel ja spetsiaalset turvavarustust ei kasutata.
Orjaku torn on Eesti üks suurimaid linnuvaatlustorne. Kevadel ja sügisel võib tornist vaadelda tuhandeid rändlinde, kes peatuvad puhkamiseks Käina lahel. Alates 1962. aastast on Käina laht linnustiku kaitsealaks ja kuulub aastast 1997 rahvusvahelise tähtsusega märgalade ehk Ramsari alade hulka…
Tuulekala festivali korraldatakse mai viimasel laupäeval kevadeti Läänemerre kudema tuleva tuulehaugi auks. See pikanokaline ja roheliste luudega kala on hiidlaste hulgas väga hinnatud ning lahkelt jagatakse armastust selle kala vastu ka külalistega. Festivali olulise osa moodustab tuulekala…
Umbes 455 miljonit aastat tagasi tekkis ligi 4kilomeetrise läbimõõduga meteoriidikraater madalas merevees teisel pool ekvaatorit. Pärast paljusid geoloogilisi protsesse nagu setete teke, maakoore liikumine ja mitmed jääajad, on kraater tänapäeval looduses raskesti märgatav. Selleks, et erilisest…