Allikas: Sven Zacek

Rohelisele reisijale

Eesti pöörab sarnaselt maailmaga üha enam tähelepanu teadlikele valikutele, et hoolida ümbritsevast loodusest, säästa ressursse ning tarbida kohalikku. Iseäranis oluline on see turismis. Kuidas leida üles just need turismiteenused ja -tooted, mis kestliku turismi põhimõtteid kõige paremini edasi kannavad?

Kõige parem on seda teha kvaliteedimärgiste abil, eelistades neid Eesti turismiettevõtteid, millel on kas EHE või Rohelise Võtme (Green Key) märgis. 

EHE märgis 

EHE ehk ökoturismi kvaliteedimärgis Ehtne ja Huvitav Eesti on tunnustus, mida antakse maapiirkondades tegutsevatele kohalikku loodust ja kultuuripärandit väärtustavatele teenustele. EHE annab külalisele kindluse, et teenus on loodus- ja kogukonnasõbralik ning hea kvaliteediga.

EHE märgisega ettevõtted mõtlevad kõik oma tegevused keskkonna seisukohast läbi: kasutades loodussõbralikke puhastus- ja pesuvahendeid, olles eeskujuks prügi sorteerimises, vältides ühekordseks kasutamiseks mõeldud plastnõusid jmt. Eelistatakse kohalike ettevõtete teenuseid ja tooteid. Ehedate teenustega kaasnevad lood kohalikust loodusest, kommetest ja ajaloost. 

EHE märgisega teenused:

Green Key 

Green Key on rahvusvaheline keskkonnamärgis, mis ühendab üle 3600 ettevõtte ja üle 60 riigi maailmas. Eesti liitus süsteemiga aastal 2001. Green Key märgisega turismiettevõtteid on meil üle 35 ning nende seas on nii suuri hotelle, väikseid turismitalusid kui külaliskortereid.

Lisaks majutusettevõtetele võivad märgisega liituda ka toitlustusasutused, atraktsioonid (muuseumid, teemapargid, avastuskeskused jne) kui ka konverentsi- ja seminarikohad. Rohelise Võtmega on liitunud näiteks Alexela konverentsikeskus, kontserdimaja külastajatele propageeritakse keskkonnahoidu igal sammul. 

Märgisega soovitakse saavutada kooskõla kvaliteedi, mugavuse ja keskkonnasõbraliku tegutsemise vahel. See on järjepidev arendus ja parendus, ettevõtted lisavad igal aastal midagi oma teenustele juurde ning muutuvad seega aina rohelisemaks.

Green Keyga liitunud turismiettevõtted kujundavad ettevõtte keskkonnapoliitika, seavad keskkonnaga seotud eesmärke ning täidavad märgisega seotud kohustuslikke kriteeriume. Kriteeriumid on seotud nt majutusettevõtte säästlikuma ressursikasutusega (nt. elekter, küte, vesi, jäätmed, puhastus), eestimaist päritolu toiduainete kasutamisega restoranis ning looduse ja kohaliku kultuuripärandiga seotud tegevuste propageerimisega oma piirkonnas.

Märgist tuleb uuendada igal aastal, see aga tähendab, et turisti jaoks on info alati värske ja täpne. Nõuetele vastamist kontrollitakse järjepidevalt. Kasutades Green Key märgisega ettevõtete teenuseid, võime olla kindlad, et anname ka oma väikese panuse keskkonna heaks.


Rohelised sihtkohad (Green Destinations)

Sihtkohtade tervikliku arenduse toetamiseks liitus Eesti rahvusvahelise võrgustikuga Green Destinations. Selles programmis osaleb alates 2020. aastast 7 sihtkohta: Saaremaa, Hiiumaa, Pärnu, Rakvere, Lahemaa, Järvamaa ja Tartu. Eesmärk on suunata sihtkohad tegutsema vastutustundlikumalt ja pakkuda külastajatele kohalikku loodust ja kogukonda väärtustavat reisikogemust. Tänaseks on kõik programmis osalevad sihtkohad omandanud sihtkoha süsteemset kestlikku juhtimist kinnitava Green Destinations Awardi. 

2020. aastal tunnustati Soomes MATKA turismimessil Saaremaad tiitliga “The winner of Sustainable Travel Competition 2020”. Saaremaa paistis silma just oma jätkusuutlikkuse ja sotsiaalse vastutustundlikkusega.

Siia lehele on koondatud rohelised ettevõtted, kes arvestavad oma igapäevases tegevuses keskkonnahoiu ja kestliku turismi põhimõtetega. Leiad rohelist majutust, seminariteenust ja aktiivset puhkust pakkuvad ettevõtted, samuti mahetalud. Ka aktiivselt puhates saad valida vastutustundliku ettevõtja teenuse ja loodusele väiksemat mõju avaldava tegevuse kasuks. 

Kuhu minna ja mida teha

Teave otsingutulemuste kuvamise kohta kasutustingimuste punktis 12.