Erikülalise Harry Liivrand tuur Sebastião Salgado näitusel ''Kuld'' + film ''Maa sool''

Sebastião Salgado ikoonilised fotod Serra Pelada kullakaevandusest Brasiilias ei jäta naljalt kedagi külmaks. Pea 50.000 meest (kulla)palavikulises lootuses saada rikkaks, isereguleeruv süsteem, mis esmavaatlusel tundub kaosena ja tänaseks unustusse vajunud mälestus - kõik see on jäädvustatud 1986. aastal Salgado tundliku kaamerasilma läbi.

Harry Liivrand on eesti kunstiteadlane, -kriitik ja kuraator ning ajakirjanik ja diplomaat. Ta on töötanud Eesti Kunstimuuseumis, ajalehes Hommikuleht, Eesti Ekspressis kunsti- ja kultuuritoimetajana ning kuraatorina Tallinna galeriides Deco ja Viviann Napp. Samuti on Liivrand korraldanud kümneid näitusi Eestis ja välismaal. 25.10 avab Harry Liivrand Sebastião Salgado näituse “Kuld” tagamaid. Fotoseeria haarab vaatajat unikaalse piibelliku esitusviisi ning inimolu võimsa ja universaalse jutustusega. Aasta on 1986, keset kuuma Brasiilia džunglit asuv maailma suurim avatud kullakaevandus Serra Pelada on kohale meelitatud ligi 52 000 kullaotsijat.

Eri päritolu, vanuserühmast ja ühiskonnaklassist mehed ronivad mööda logisevaid redeleid, turjal rasked neljakümnekilosed kotid. Nad peavad taluma endale ja oma peredele paremat elu lootes ebainimlikke töötingimusi, unistades sellest, et just nemad leiavad kullalaadungiga koti. Fototuur läheb sujuvalt üle sissejuhatuseks filmile “Maa sool”, mis jutustab Sebastiao Salgado loomingust ja avab kunstniku hingeelu.

Wim Wendersi 2014. aastal valminud ja parima dokumentaalfilmi Oscarile nomineeritud suurejooneline “Maa sool” lummab nii pildi kui looga.

Maailmakuulus brasiilia fotograaf Sebastião Salgado on reisinud 40 aastat läbi erinevate mandrite ja talletanud oma tundliku kaameraga Lõuna-Ameerika põlisrahvaid, sõjakolletes toimuvaid õudusi, pagulaslaagrites valitsevat nälga ja lootusetust ning rumala poliitika tagajärjel tekkinud katastroofe. Alati on Salgado intiimne kaamerasilm jäänud ausaks ja inimlikuks ning meel klaariks.

Salgado vapustavad fotokaadrid suurel kinoekraanil koos sinna kõrvale jutustatud lugudega jäävad kummituslikult meeltesse ja pakuvad mõtlemisainet pikaks ajaks.

Film kestab 110 minutit ja on eestikeelsete subtiitritega.

Sebastião Salgado ikoonilised fotod Serra Pelada kullakaevandusest Brasiilias ei jäta naljalt kedagi külmaks. Pea 50.000 meest (kulla)palavikulises lootuses saada rikkaks, isereguleeruv süsteem, mis esmavaatlusel tundub kaosena ja tänaseks unustus

Ajad ja hinnad
Põhja-Tallinna linnaosa, Fotografiska Tallinn

Erikülalise Harry Liivrand tuur Sebastião Salgado näitusel ''Kuld'' + film ''Maa sool''

25.10.2020, 17:00 - 23:59

Täiskasvanu: 16 €
Omadused
Uudiskiri