„Austusavaldus inimkonnale“ kõikehõlmav avanäitus Fotokunstikeskuses Fotografiska Tallinn

Briti fotograaf Jimmy Nelsoni näitus „Austusavaldus inimkonnale” viib vaataja erakordsele teekonnale maailma kaugeimatesse ja ilusaimatesse paikadesse.

Jimmy Nelson on ühtaegu nii lavastaja, stenograaf kui fotograaf. Oma fotode puhul
pöörab ta suurt tähelepanu detailidele ja valmistab pildistamispaigad alati
põhjalikult ette, kus rolli mängivad vormid, värvid ja valgus. Nelson töötab
ainult naturaalse valgusega, mis nõuab tulemuse saamiseks palju aega. See
tähendab, et fotograaf võib pelgalt ühe pildi kallal töötada tunde ning isegi
päevi, kuni õige valgus aitab tal jõuab selleni, mida otsib - lummav maagiline atmosfäär.

Näitus sisaldab ka pilte, mis on tehtud nüüdseks juba 20 aastat tagasi. Aja möödudes kontseptsioon küll täiustub, ent idee säilib. „Oluline on dokumenteerida seda, mis on meie ümber enne, kui see hääbub,“ ütleb Jimmy Nelson lisades, et kui see kaob, siis jääme ka ise millestki ilma. „Me kaotame oma päritolu, kus on me juured.“

„Austusavaldus inimkonnale“ on mahukas näitus, kus saab näha ligikaudu sadat tööd. Seda konkreetset Nelsoni näitust näeb maailmas esimesena siin Eestis. Edasi liigub väljapanek Fotografiska Stockholmi ja Fotografiska New York’i.

Ehkki Jimmy Nelson reisib üle maailma, Siberi tundratest Vaikse ookeani saarteni, on tema fotodel alati midagi ühist – suhe eri kultuuridega. Fotograafi ja pildistatavate vahel kujuneb usaldus, mõistmine ja julgus olla haavatav, seda ka siis, kui vahele tuleb keelebarjäär. Ta asetab põliselanike kogukonnad piltlikult öeldes poodiumile, et oma loomingu kaudu näidata inimese väärikust. „Ma tahan avastada kultuure, neid au sees hoida, tõsta pjedestaalile ja öelda „vaadake, kui ilusad need inimesed on,“ kirjeldab artist ise.

Nelsoni töödest heas mõttes uhkust ja eneseväärtust. Kui ühel hetkel võib tunduda, et fotod tulevad vaatajale endale hästi lähedale, siis nagu Nelson ise ütleb, tuleb neid võtta kui peeglit. Nii näeme hoopis iseendid ja me ju kõik soovime, et meid portreteeritaks austusega.

Nelsoni loomingut täiendab 2019. aastal Webby Award tunnustuse pälvinud mobiilirakendus, millega saab näitusel iga fotot skaneerida ja seejärel ärkavad staatilised pildid ellu. Vaataja näeb ühe või teise konkreetse foto puhul kaadritaguseid stseene ja saamislugu. See võimaldab inimestel mõista tööprotsessi ja näha, mis on lugu pildi taga.Briti fotograaf Jimmy Nelsoni näitus „Austusavaldus inimkonnale” viib vaataja erakordsele teekonnale maailma kaugeimatesse ja ilusaimatesse paikadesse.

Jimmy Nelson on ühtaegu nii lavastaja, stenograaf kui fotograaf. Oma

Ajad ja hinnad
Põhja-Tallinna linnaosa, Fotokustikeskus Fotografiska

„Austusavaldus inimkonnale“ kõikehõlmav avanäitus Fotokunstikeskuses Fotografiska Tallinn

20.06 - 08.09.2019
Esmaspäev–pühapäev: 09:00 - 23:00

Omadused
Uudiskiri