Esimesed kirjalikud teated saunast pärinevad meil juba 13. sajandi algusest Põhja-Eestist. Põhjala saun ühendab endas kõik ürgelemendid ehk tule, õhu, vee ja maa – kuum leil, vihtlemine, jahutus vees või lumes ning naha hellitamine taimeleotiste ja -kreemidega. Saunal on palju tervistavaid mõjusid: see kiirendab ainevahetust, aitab nahka noorendada, parandab hingamis- ja südametegevust, kergendab neerude tööd ja toetab vereringet.

Kuidas saunas käia

Saunaprotseduuridest parima võtmiseks tuleks enne leiliruumi minekut end sooja veega ja seebita pesta, saunas istudes aga nahka saunameega koorida: nii saad tulemuseks ilusa noorusliku jume. Kel soovi saunas käies kaalulangust kiirendada, võiks end meresoolaga sisse hõõruda.

Kindlasti ei tohiks saunas vahele jätta vihtlemist, mis ühtaegu kiirendab higistamist ning masseerib ja puhastab nahka. Kõige rohkem viheldakse healõhnalise kasevihaga, kuid miks mitte proovida ka muudest taimedest tehtud, näiteks tervislikku kadaka- ja nõgesevihta, mille torkiv mõju kuumas vees pehmeneb.

Eesti saun - rikkalikult võimalusi

Tänapäeval on saun iga eramaja, suvila ja talukoha lahutamatu osa. Kui kodudes on levinud väiksemad leilisaunad, mida sageli ja eriti linnas köetakse elektri, mitte puudega, siis spaad ja turismitalud pakuvad väga erinevaid ja põnevaid võimalusi saunas käia.

Korralik saunakompleks kuulub iga Eesti spaa juurde – soolasaunas saad keha koorida, aurusaunas külmal talvel hingamisteedele head teha, infrapunasaunas keha seestpoolt mõjutada ning aroomisaunas mõnusalt lõõgastuda.

Vanade saunakommetega saab tutvust teha maal turismitaludes. Eriline võimalus kogeda muistseid traditsioone on suitsusaunas, mida juba köetakse ligi pool päeva ja ka saunaskäik ise venib sageli tundidepikkuseks. Pesuvahenditele rõhku panna pole vaja, sest keha saab korduva leiliviskamise, vihtlemise ja jahutamisega niigi puhtaks. Kiidetakse ka, et sama puhtaks ja kergeks saab meel. Võru suitsusauna traditsioon lisati 2014. aastal UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja. 

Eestlased peavad saunast lugu lausa niivõrd, et on ehitanud neid ka bussidesse ja isegi vana tuletõrjeauto paaki, samuti parvedele, kus siis vaheldumisi võetakse leili, nauditakse seltskonda ja hüpatakse mööda jõge või järve seilavalt parvelt vette. Erilist elamust pakuvad indiaani leilitelgid ning paljudes turismitaludes ka tünnisaunad, kus saad auravas vees vabas õhus ümbritsevat loodust nautida ning keha ja hinge turgutada.