Tilleoru matkarada

Tilleorust algav rada kulgeb 4,5 km pikkuselt mööda jõelammi, läbib palumetsad ja salukuusikud, jõuab Merioone allikani. Enamus rajast kulgeb mööda eramaad.

Ahja jõe ülemjooksul, Tille ja Möksi veski vahelisel lõigul paiknev maastikukaitseala on loodud juba 1957. aastal. Kaitseala eesmärk on säilitada Ahja jõe, selle sügava ürgoru, lisaorgude, jäänukkõrgendike ja oruveerudel kasvava metsa maastikuline terviklikkus – tõeline looduse käsitöösaal.

Huvitav teada: Tilleoru maastikukaitse alal olev Merioone allikas on ülipuhta veega allikas, mis vanarahva teadmisel on ühenduses merega ning on looduslik pühapaik. Merioone kalju peal kasvab männipuu, mis on nimetatud Ristipuuks.

Maastikukaitse alal lähedusse jääb arheoloogia mälestis, milleks on Hurmi küla lähedal asuv Suure Kullaaugu ohvrikivi, milleks on suur rändrahn, mille pind on kaldu edela poole, kus ta sulandub maapinnaga sujuvalt kokku.

Ja kaugel ei ole ka kultuurimälestis – ohvriallikas  Krootuse „Kõrveläte“ või „Kõrbeläte“, allikas voolab välja Hilba ürgoru parema veeru aluspõhjast ning ühineb Hilba jõega.Omadused
#visitestonia