Tartu tähetorn

Tartu tähetorn, omal ajal maailma astronoomia tähtsamaid keskusi, on Eesti teadusajaloo pärl. Tartu tähetornis on läbi ajaloo tegeletud mitmete oluliste teadusharudega nagu astronoomia, geodeesia, seismoloogia, aja mõõtmine, teoreetiline- ja eksperimentaalfüüsika, mistõttu on Tartu tähetorn muutnud inimkonna arusaamu Maast ja Universumist.

Maailma teadusajalukku viis Tartu tähetorni observatooriumi direktor Friedrich Georg Wilhelm Struve, mõõtes 1835. aastal esimesena tähe kauguse Maast ning määrates kindlaks tuhandete kaksiktähtede positsioonid. 2005. aastast kuulub Struve geodeetiline kaar UNESCO maailmapärandi nimekirja.

Tartu tähetornis on mitmekülgne püsinäitus astronoomia ja kosmose uurimise ajaloost ning uudistada saab oma aja maailma parimat teleskoopi, haruldast araabia taevagloobust, loendada minuti jooksul langevaid meteoore ja õppida tundma põhjataeva tähtkujusid.

Tartu tähetorn on Tartu Ülikooli muuseumi filiaal. Tartu Ülikooli muuseumi filiaalideks on ka Tartu Ülikooli kunstimuuseum ja Vana Anatoomikum (viimane on praegu renoveerimiseks suletud).

Omadused

#visitestonia