Saaremaa on olnud asustatud umbes 8000 aastat. Selle aja jooksul on saarlased näinud mitmeid lahinguid ning saar on kuulunud Saksa, Taani, Rootsi ja Venemaa koosseisu.

Saaremaa on tänu asupaigale ja isoleeritusele säilitanud oma unikaalsuse. Külades on senini kiviaiad ja rookatustega majad. Saaremaa sümboliteks peetakse dolomiiti, tuulikuid ja kuulsat kohalikku koduõlut.

Saaremaa pealinn ja üldse ainus linn saarel on Kuressaare, mida teatakse kui muistset turu- ja kaubavahetuskohta. Kuressaare pargi keskel asub piiskopilinnus, mis on Balti riikides ainus täielikult säilinud keskaegne kindlus. Praegu asub lossis muuseum, kus on üleval näitused linna ajaloost. Linnuses jalutades saab imetleda selle hästi restaureeritud interjööri ja „nautida“ kõhedaid detaile piinariistadest vangikoobasteni.

Aastal 1840 avati Kuressaares esimene sanatoorium ja sellest ajast peale on Saaremaa hinnatud puhke- ja tervisekeskus.

Tänu pehmele merekliimale ja lubjarikkale pinnasele on Saaremaal rikkalik floora ja fauna. Igal aastal külastavad saart sajad tuhanded rändlinnud, nende hulgas ka mitmed kaitsealused liigid, näiteks valgepõsk-lagle või kühmnokk-luik. Lisaks Viidumäe looduskaitsealale ja Vilsandi rahvuspargile on kaitse all üle kahesaja loodusliku objekti. Kaali meteoriidikraater on Euroopa suurim ning külastajatele kergesti ligipääsetav. Angla kõrgendikul aga asuvad tuntuimad Saaremaa tuulikud.

Igal suvel toovad kultuuriüritused Saaremaale tuhandeid külastajaid. Huviline võib valida Kuressaare ooperipäevade, Merefestivali, Lossipäevade või mitmete teiste ürituste vahel. Kes on huvitatud spordist, võiksid külastada Saaremaad juunis Velotuuri aegu või hoopis oktoobris, mil toimub Saaremaa Ralli.

Saaremaa on sõltuvust tekitav, külastajad tulevad siia ikka ja jälle tagasi. Perepuhkuseks on ideaalne külastada spaa- ja tervisekeskusi. Kes on väsinud linnakärast, võib lõõgastuda erinevates Saaremaa turismitaludes või naabersaarel Muhus. Kui on aga plaanis perega kalale minna, on Kalaküla, Pähkla ja Pidula ideaalseteks sihtkohtadeks.

Mida Saaremaal ja selle lähistel näha-teha?