Vilsandil asub Eesti üks suuremaid hallhülge lesilaid ning siin talvitub või peatub tuhandeid veelinde. Rahvuspargi eelkäija Vaika linnuriik oli Baltimaade vanim ja Euroopa üks vanemaid looduskaitsealasid.

Vilsandi merelinnustik on rikkalik – teiste hulgas leiab siit haha, valgepõsk-lagle, merikotka ja kivirullija. Rahvuspargis talvitub haruldane kirjuhahk.

Kadakaste pärandkoosluste ja metsade taimestik on haruldusterohke. Siin kasvab üle 30 liigi orhideesid, endeemne saaremaa robirohi ja oma põhja levikuala piiril kasvav luuderohi.

Geoloogiahuvilised leiavad läänerannikult ja Vilsandilt siluriaegse paekivi paljandeid, milles leidub rikkalikult fossiile ja kivistunud koralle.

Kes ei pelga pikemat jalutuskäiku, leiab Harilaiu poolsaarelt liivaluited, mille muutuv kuju on Eestis ainulaadne. Keset poolsaart ehitatud Kiipsaare majakas asus vahepeal poolsaare idakaldal, nüüd aga seisab see hoopis poolsaare läänekalda lähedal meres.

Vilsandi rahvuspargi keskus asub Loona mõisakompleksis, kus saab uudistada rahvusparki tutvustavat  püsiekspositsiooni ja fossiile ning vaadata filme mereelustikust ja piirkonna loodusest. Suvehooajal korraldatakse iga päev regulaarseid matkasid. Kindlasti kasuta rahvuspargi avastamiseks ka veeturismi võimalusi ja jalgratast.

Kuula Vilsandi rahvuspargi meremaastike hääli: