Tartu on suuruselt teine linn Eestis ning vanim linn Balti riikides – esmamainitud 1030. aastal.

Tartu on alati olnud Eesti vaimne pealinn. See on laulupeohäll, samuti sündisid siin Eesti teater ja Eesti riik, rahvuslikul ärkamisajal oli Tartu tuntud kui Emajõe Ateena. Oma vaimse ja boheemlasliku õhkkonna on linn säilitanud tänaseni.

Tartu Ülikool on üks vanimaid Põhja-Euroopa ülikoole (rajatud 1632. aastal) ning andnud meile mitmeid rahvusvaheliselt tunnustatud teadlasi ja õpetlasi, nende hulgas on näiteks baltisaksa bioloog Karl Ernst von Baer või kuulus vene semiootik ja kultuuriteadlane Juri Lotman. Tartu elanikkonnas on jätkuvalt väga suur tudengite osakaal. Iga-aastasel Tartu tudengite kevadpäevadel saavad kokku nooruslik elurõõm ja akadeemilised traditsioonid.

Võib-olla õnnestub sul kohata ka Tartu vaimu – müstilist olendit, mis paneb sind kulutama liiga palju aega Tartus ning tõmbab sind ikka ja jälle sinna tagasi. Kus vaim elab? Seda ei tea päris täpselt keegi, kuid tema lähedust võib tunda peaaegu kõikjal – Supilinnas, Toomemäel, mõnusates väikestes kohvikutes ja ülikoolis. Kohalikud märgivad, et aeg voolab Tartus aeglasemalt kui mujal.

Läbi aasta toimub Tartus teatrietendusi, kontserte, festivale, konverentse ja muid üritusi. Tartu on loov- ja teaduskultuuri keskus: kvaliteetsete promenaadikontsertide, Emajõe Suveteatri, Hansapäevade ja erinevate muusikaürituste virvarris on võimatu igavust tunda. Lisaks on Tartu koduks rohkem kui 20 muuseumile.

Tartus leidub igaühele midagi: lastega peredele, intellektuaalidele, seljakotiränduritele, armunud paaridele, kunsti- ja kultuurihuvilistele. Alati on põhjust tagasi tulla, kas või lihtsalt selleks, et oma suhteid Tartu vaimuga soojana hoida.

Tartus asub ka Euroopa gootika hinnatumate mälestiste hulka kuuluv Tartu Jaani kirik, mida kaunistavad arvukad põletatud savist ehisdetailid. Kiriku kõrval, Antoniuse Õues, ootavad külastajaid savi-, vitraaži-, kanga-, nuku-, lapi-, naha- ja teised kojad.

Tartu lähistel Peipsi kallastel asuvad vanausuliste pühakojad, Alatskivi loss, Tõravere observatoorium, Eesti Lennundusmuuseum ja Eesti Põllumajandusmuuseum