Kõhedust tekitavad paigad, millel on oma varjupool

Allikas: Tony Bowden, CC 4.0, flic.kr/p/9sGXup

Kõhedust tekitavad paigad, millel on oma varjupool

Eesti turismisihtkohtade seas on ka neid, millel on oma tumedam pool, veidi kõhedust tekitavad paigad, kuhu just iga päev ei satu. Sinna minemiseks tuleb oma söakus kokku koguda ja väljakutse vastu võtta. Pakume valiku eriskummalisi kohti, üks ekstreemsem ja veidram kui teine – mahajäetud tehased, okupatsiooniaegsed vanglad, keskaegsed lossivaremed, ka linnalegendidest inspiratsioonilendu saanud näitused – igaühel oma lugu rääkida.

KGB vangikongid

Pagari tänav 1 hoone keldris asus Nõukogude okupatsiooni ajal üks kurikuulsamaid ja kardetuimaid eeluurimisvanglaid. Seni avalikkusele suletuks jäänud endised KGB vangikongid on külastamiseks avatud. Arreteeritud Eesti poliitikuid, riigiametnikke, haritlasi, Vabadussõja veterane aga ka lihtsaid inimesi piinati seal ning mõisteti siis surma või vangi. Keldrisse rajatud kongid on jäänud tänini kommunistliku terrori võrdkujuks. Külastajate ees avaneb kelder kahe koridori, kuue kongi ja ühe kartseriga.   

Loe edasi

KGB kongide muuseum

KGB Kongide muuseum asub Riia mäel "hallis majas", kus 1940.–1950. aastatel asus NKVD/KGB. Külastajatele on avatud hoone keldriosa, kus asusid arreteeritute kambrid. Osa konge, kartserid ja keldri koridoriosa on taastatud nende endisaegsel kujul. Teisi endisi vangikambreid täidab ekspositsioon, mis annab ülevaate Eesti sõjajärgsest vabadusvõitlusest ning kommunistliku režiimi kuritegudest. Muuhulgas saab väljapanekus näha Siberi vangilaagritest kaasa toodud fotosid ja esemeid, samuti materjale metsavendluse ja salajaste vastupanuorganisatsioonide ajaloost.

Loe edasi

Kudjape kalmistu

1780. a. rajatud linnakalmistu koos klassitsistlikus stiilis kabelitega on kaitse all arhitektuurimälestisena. Kabelitest on ilusaimad 1848. a. kalmistu peaväravasse ehitatud väikese kreeka templi kujulised sammastikfassaadiga hooned. Kalmistu ise on kui raid - ja sepiskunsti muuseum. Siin näeme hulgaliselt 19. saj. I poole raskete kiviplaatidega kaetud krüpthaude ning maitsekaid meisterlikult viimistletud klassitsistlikke hauamonumente, millele sageli antud urni või vaasi kuju. Hea teada: Kalmistul paiknevad ajaloomälestisena nelja kultuuritegelase hauad. Kultuurimälestiste riiklik register

Loe edasi

Ungru lossi varemed

Ungru loss on Eesti üks mõjuvamaid neobarokseid hooneid, kuigi täielikult ei valminud loss kunagi. Tegu on võimsa ehitisega, mis on peaaegu täpne koopia Saksamaal asuva Merseburgi lossist. Lossi ehitamise taga oli kurb armulugu: Krahv Ungern-Sternberg armus Merseburgi lossihärra tütresse, kes oli lubanud kogu enda elu veeta Merseburgi lossis. Krahv lubas aga ehitada täpselt samasuguse lossi, millega lossihärra tütar nõustus. Lossi ehitustööd aga peatusid, kui krahvi armastatu ootamatult haigestus ja suri.  Tegu on müstiliste varemetega looduskaunis kohas, ühtlasi imeline koht pildistamiseks!

Loe edasi

Hara sadama allveelaevade baas

Haras põimuvad omavahel imeline Lahemaa loodus, ajalugu ja esivanemate visadus. See on endine sõjaväesadam, mida praegu tuntakse Hara allveelaevade baasina. Veealuste tehnorajatiste abil toimus demagnetiseerimine, millega muudeti nii laevade kui ka allveelaevade korpused magnetmiinidele tuvastamatuteks. Saad jalutada kail ja vaadata hoonete varemeid (kohati varisemisohtlikud - ettevaatlikkus on oluline!), soovi korral telli giidiga tuur. Kas teadsid, et just Hara saarel toodeti V. R. Sörenseni eestvedamisel kuulsaid „Tallinna kilusid“? Hara lahes ehitati ka Eesti ilusaim purjelaev Tormilind.  

Loe edasi
Viimati muudetud: 16.12.2018

Teema: Kultuur ja Ajalugu, Aktiivne puhkus