Piirissaar − saar kahe järve piiril

Allikas: Arne Ader, Visit Estonia

Piirissaar − saar kahe järve piiril

Väike Piirissaar asub Eesti ja Venemaa vahel, Peipsi järve ja Lämmijärve kohtumispaigas Tartu vallas. Kogu saar – 7,5 ruutkilomeetrit – on looduskaitseala: siinsetes soodes leidub mitu punasesse raamatusse kantud konna- ja kärnkonnaliiki. Piirissaarel leidub veel teisigi kaitsealuseid kahepaikseid, samuti haruldasi linde ja taimi.

Piirissaarel on kolm küla – Piiri, Tooni ja Saare. Aasta läbi on Piirissaarel eesti ja vene keelt kõnelevaid elanikke kokku vaid 30, suviti aga ligi 200. Valdav osa piirissaarlastest on vene vanausulised ning tavapärastel teenistusaegadel ja kirikupühadel saad külastada traditsioonilist staroveride palvekoda Saare külas. Vaatamisväärsuseks on vanausuliste kalmistud, mida on kokku kolm. Saarel on ka õigeusu kirik, mis praegu enam ei tegutse. Siinse kinnise kogukonna peamised tegevusalad on kalapüük ja juurvilja, eriti sibulate kasvatamine.

Üks Piirissaare eripärasid on läbi saare põhja-lõuna sihis kaevatud kanal, kus saab paadiga sõita. Laevatatav on lõunapoolne kanal ja sadam asub saare keskel.

Reisimine Piirissaarele

Tartust 67 km kaugusel asub Laaksaare sadam. Kõige lihtsam on sinna sõita Võnnu kaudu. Saarel ei ole autoga mugav liikuda, seetõttu tuleks sõiduk jätta Laaksaare sadama tasulisse parklasse ning minna Piirissaarele jala või jalgrattaga. Laevaliini Laaksaare ja Piirissaare vahel opereerib Kihnu Veeteed. Ülesõit Koidula pardal kestab ilmaoludest ja lastist sõltuvalt 45–60 minutit.

Kõige parem on Piirissaart külastada suvel, kui töötab regulaarliin, korraldatakse väljasõite ja saarele saab sõita ka oma veesõidukiga. Talvel tuleb ühendust võtta kohaliku piirivalvekordoniga ja küsida infot jääolude kohta.

Soovitused Piirissaare külastajale

Kohaliku omanäolise kultuurimaastiku ja saare puutumatu loodusega tutvumiseks piisab ka ühest päevast, ent alati võib saareelu pikemalt nautima jääda. Saarel on nii pood (suletud esmaspäeviti ja teisipäeviti) kui baar, nii et tühja kõhu taha ükski seiklus ei jää. Turismiinfopunktis saab suviti osta jäätist ja käia tualetis.

Oma telgi saab püsti panna kas Piirissaare lennuväljale või paluda mõnelt kohalikult luba tema hoovi kasutada. Eelbroneerides saab ka muud majutust korraldada.

Kindlasti tuleb lahkudes oma prügi mandrile kaasa viia.

Rohkem infot:

Viimati muudetud: 19.05.2022

Teema: Lõuna-Eesti, Saared, Loodus