Allikas: Kmare, Flickr

Prangli

Prangli saar Tallinna külje all on Eesti kõige põhjapoolsem aastaringse asustusega saar, kus kolme küla peale on kokku u 100 elanikku ja säilinud aastasadade pikkune kaluriküla-kultuur.

See on ainus saar Põhja-Eestis, kus on elatud pidevalt üle 600 aasta. Lisaks heale ligipääsetavusele hiilgab Prangli mitmekesise looduse ning ilusate maastikega. Saare kivises lääneosas on soolalembese taimestikuga rannaniidud, ida- ja kirdeosa on liivase pinnasega. Suur osa saarest on kaetud männimetsaga, mis vaheldub kivikülvide ja rändrahnudega. Saarel elutseb ligi 40 liiki veelinde ja õnne korral võib kevaditi tabada hülgeid.

Pranglil esineb tohu –  udu, mis tekib sooja mere auramisel ning mida saarlased eristavad tavalisest udust. Külmal talvel näeb omapärast nähtust, kus jäävaba mere kohal on taevas tumedam ning jääga kaetud aladel heledam.

Legendi järgi olnud Prangli mereröövlite saar ja röövlid elanud paksus kuusemetsas. Et nendest lahti saada, olevat see maha põletatud ja saarele kasvanud männimets. Mereröövlite varandus on siiani leidmata, matmispaigaks aga oletatavasti saare kõrgeim koht Kullamägi.

Kindlasti astu läbi muuseumist: Vanani talu näitustemaja tutvustab pranglilaste eluolu, Mardi talus asuvad ajaloolised võrgukuurid.

  • Võta kaasa sularaha – ehkki saare väike toidupood ja majutuskohad võtavad vastu kaardimakseid, võid tõrgete tekkides jänni jääda.
  • Saad jalgrattal päevaga tervele saarele tiiru peale teha. Mootorsõidukeid kaasa tuua pole lubatud, vajadusel pead kaupa tegema mõne kohaliku mootorratta või auto omanikuga.

Kuhu minna ja mida teha

Teave otsingutulemuste kuvamise kohta kasutustingimuste punktis 12.