Allikas: Visit Kihnu

Kihnu

Kunagine hülgeküttide ja kalurite saar säilitab visalt oma identiteeti. UNESCO on kandnud Kihnu kultuuriruumi maailma vaimse pärandi nimekirja.

Kihnu, iidne meresõitjate ja kalurite saar on Eestis suuruselt seitsmes. Kihnu pärimuskultuur - riided, keel, muusika ja käsitöö kuuluvad UNESCO suulise ja vaimse pärandi meistriteoste nimekirja.

Umbes 700 elanikuga Kihnu saarel valitsevad kogukondlik elulaad, vanad kultuuritavad ning kihnu keel ja laul. Kohalike jaoks on tants ja pillimäng elu lahutamatu osa.

Aastasadade jooksul on Kihnu mehed veetnud suure osa ajast merel ning naistest on saanud saare käsitööd, tantse, mänge ja muusikat hõlmava kultuuripärandi hoidjad ja edasikandjad. Senimaani võib kohata Kihnu naist kihnu pikitriibulises seelikus ehk kördis mootorrattaga mööda sõitmas.

Et kogeda vanu traditsioone, tasub Kihnut külastada rahva- või kirikukalendri tähtpäevade ajal, näiteks jaanipäeva, kadripäeva või jõulude ajal. Elamusrohked sündmused on räimeretk mais, kodukohvikute päevad juunis, merepidu juulis, tantsupäev augustis ning viiulifestival oktoobris.

Aasta läbi külalisi võõrustav Kihnu muuseum annab ülevaate saare ajaloost, sh kuulsa kapteni Kihnu Jõnni elust. Ettetellimisel saate teha näputööd meistrite juhendamisel või nautida folklooriansambli esinemist. Külastajaid ootab ka Metsamaa pärimustalu, kus saate tutvuda Kihnu elu-oluga ning vaadata Kihnu teemalisi filme.  

Kultuurihuvilist ootavad Kihnu saarel kodukülastused, kastiautosõidud ja kalastusretked. Tuletorni tipust avaneb kaunis vaade kogu saarele, ümbritsevatele laidudele ja merele.

Hea võimalus Kihnu avastamiseks on ringmarsruut Kihnu Reesuratas (reisiratas), mis viib läbi saare kõigi nelja küla. See 23 km pikkune tuur kutsub tutvuma vaatamisväärsustega üle kogu saare. Tuuri võib läbida nii autoga kui jala, kuid suurepäraselt sobib selleks jalgratas mida saab ka saarelt laenutada.

Kihnus ei ole aastaringselt avatud kohvikuid, kuid on palju kodukohvikuid, kus ka sügis-talvisel perioodil ettetellimisel külalistele head-paremat pakutakse.

Saarel on mitmeid väikesi käsitööpoode. Suvel tegutseb sadamaturg, kus kaubeldakse kohaliku toidu ja käsitööga.

Kihnu sadama automaattanklast saavad lisaks autodele kütust ka meresõidukid. Sadamas asub ka interaktiivne infokiosk.

Hea külma talvega saab saarele ka mööda jääteed.

Hea teada! Kihnus ei ole sularahaautomaati, kuid enamikes kauplustes saab maksta kaardiga.

Kuhu minna ja mida teha

Teave otsingutulemuste kuvamise kohta kasutustingimuste punktis 12.