Allikas: Kaisa Äärmaa

Vana-Võromaa

Vana-Võromaa on üks ummamuudu maa Lõuna-Eestis, hõlmates kaheksat Põlva, Valga ja Võru maakonna kihelkonda. See on põlise läänemeresoome rahva – võrokeste kodukoht ja siin kõneldakse ka tänapäeva eesti keelest erinevat keelt – võru keelt.

Küngaste, järvede ja metsade vahel hajali asuvates taludes on põlised võrokesed elanud põlvkondi. Esivanematelt päritud tarkused on nagu rikkalik aardelaegas, kust uma, erilisi oskusi ammutada.

Aastasadade tagant tänaseni on võrokeste jaoks au sees suitsusaun. Siinne suitsusaunakombestik on nii ainulaadne, et on kantud ülemaailmsesse UNESCO vaimse kultuuripärandi esindusnimekirja.

Vana-Võromaal suitsusaunas suitsutatud liha, omavalmistatud sõir ja -küpsetatud karask on toidud, mida tuleb kindlasti taluköögis, külalistemajas või mujal kohapeal mekkida. Kohaliku toidu tunned ära märgi Uma Mekk ja Põlvamaa „Rohelisem märk“ järgi. Need kinnitavad, et tegemist on just sellest piirkonnast pärit söögi-joogiga.

Vana-Võromaal peetakse võrukeelseid laulupidusid nimega Uma Pido ja antakse välja võrukeelset ajalehte Uma Leht. Traditsioonid ja tänapäev kohtuvad e-poes Uma Puut, kus on esindatud kohalike käsitöömeistrite tooted, võrukeelsed raamatud-plaadid, meened.

Võrukeelset krutskilist juttu ja lõõtspillimängu kuuled kohalikel laatadel ja pidudel. Tule kindlasti Urvastesse urbanipäeva, Vastseliina, Pühajõe ja Lindora laadale, lõõtspillipeole Harmoonika, Põlvamaa ökofestivalile ning Võru pärimustantsufestivalile!

Vana-Võromaa maastikel ja matkaradadel rännates võid sattuda maagilistesse pühapaikadesse. Sind tervitavad võimsad põlispuud, taevaskojad jõgede kallastel, kivirahnud sügaval metsas, allikad mäenõlvadel... Need on erilised paigad looduses, kus hinge tuleb seletamatu pühalik tunne. Ainulaadsed pühapaigad, mida mujal enam ei kohta, on ristimetsad. 

Kui tahad Vana-Võromaa väega paikadest, kuulsatest inimestest ning siin juhtunud lugudest rohkem teada saada, astu sisse muuseumidesse ja külastuskeskustesse, aga ka teeäärsetesse maapoodidesse.

Tulõ kae perrä! Meil aigu om.

Kuhu minna ja mida teha

Teave otsingutulemuste kuvamise kohta kasutustingimuste punktis 12.