Paide on unikaalse geograafilise asukohaga. Siit on igasse Eestimaa suuremasse linna enam-vähem 100 kilomeetrit. Just seetõttu kutsutakse Paidet uhke tiitlige „Eestimaa süda.“ Ilmselt oli asukoht ka põhjuseks, miks saksa ordu sajandeid tagasi siia oma kaitselinnuse rajas.

Tänapäevaks on linnus hävinud ja näha vaid varemed, kuid üles on ehitatud ja turistidele avatud kaheksakandiline Paide Vallitorn, kus avatud ajakeskus Wittenstein (sama nime kandis Paide linn enne 17. Sajandit). Ajas rändamine on olnud paljude unistuseks, neid unistusi on püütud nii raamatutesse kirjutada kui ka filmideks vormida. Paides on see võimalus meil kõigil.

Paide on oma nime saanud paekivi järgi, mida on näha ka linnapildis ainult Paidele omaste paekiviskulptuuride näol:

  • tuntumad paekiviskulptuurid on „Hääletaja“ linna piiril, „Paesümfoonia“ Kitsal tänaval tähistamaks helilooja Arvo Pärdi sünnimaja ning „Neli kuningat“ Vallimäel, märkimaks nelja eestlastest kuninga hukkamispaika enne Jüriööd.
  • Üle aasta toimuvad Paides ka traditsioonilised Paepäevad, mis ühendavad kunstnikke tegemaks Paidele üha uusi paeskuptuure.

Oma geograafilise asukoha tõttu on Paide juba iidsetest aegadest suurte laatade toimumiskohaks olnud. Seda traditsiooni on jätkatud tänase päevani. Nii toimuvad siin Jürilaat, Meistrite laat, Kreisilinna laat, Jõululaat ja festival Aegade tuuled. Alati näeb laadal ringi kõndivat nelja „kuningat“, kes valitakse aastaks linnakodanike hulgast hukatud kuningate asemele, et legend neljast kuningast ei sureks.

Mida Paide linnas veel teha tasuks?

Võta ette pikem jalutuskäik – vahemaad on siin lühikesed ja ka päevaga jõuad teha ja näha palju.

Mine tee kindlasti tiir ümber Paide järve, mis ühtviisi armastatud nii hobikalastajate seas kui tuntud paik erinevatel spordiüritusteks, alates ümber järve toimuvatest minimaratonidest ja lõpetades IronMan’i ning moodsa kolmevõistlusega.

Paides asub Järvamaa muuseum. Maakonna muuseume on teisteski linnades, aga kindlasti pole seal vanimat ja ainukest säilinud apteegi sisustust, mis on hoiul just Järvamaa muuseumis Paides. Samuti saab seal osa toredast programmist „Apteek avita“.

Naaberlinna Türile on Paidest 15 kilomeetrit. Alates 2010 aasta sügisest saab kahe linna vahel liigelda jalgrattal, sest selleks on välja ehitatud kahte linna ühendav kergliiklustee.

 

Fakte Paide kohta:

  • Paide linnas on veidi üle 9000 elaniku
  • Paide linna pindala on 10 ruutkilomeetrit