Kuressaaret peetakse põhjusega üheks Eesti mõnusaimaks linnaks: kaunis arhitektuur, saarekultuurile omane rahulik tempo, rohkelt kultuuri ning külalistele suunatud hotelle, restorane ja spaasid ja kõik see kauni looduse rüpes ning suurepärasel rannajoonel!

Loomulikult on parim aeg Saaremaa ja Kuressaare avastamiseks suvel, mil ilus ilm laseb merest ja päikesest täit rõõmu tunda ning linn kihab elust ja inimestest. Suvised üritused, festivalid ja laadad seisavad hea selle eest, et iga kord midagi uut ja põnevat kogeda saaksid. 

Kes aga täiesti uutmoodi kogemust ootab, võiks Kuressaarde tulla just sügisel või talvel: mõnus atmosfäär ja kaunis ümbruskond on siin ju aastaringselt. Väljaspool rannahooaega reisimine on kindlasti ka palju soodsam: miks mitte siia terveks nädalaks ja võtta kaasa terve pere?  

Kuressaare ajalooline arhitektuur

Kuressaare pargi keskel asub 13. sajandi teisel poolel rajatud piiskopilinnus, rahvasuus tuntud  ka kui Kuressaare loss. Tegemist on ainsa Balti riikides täielikult säilinud keskaegse kindlusega. Praegu tegutseb linnuses Saaremaa muuseum, kus saab tutvuda näitustega Kuressaare, Saaremaa ja Eesti
 ajaloost.

Samuti on linnus populaarne koht erinevate kunstiekspositsioonidega tutvumiseks. Kindlasti tasub linnust külastades võtta aeg maha tornikohvikus vaadete nautimiseks ning jalutada lossihoovis, kus suviti toimuvad mitmed ajaloohõngulised üritused, kontserdid, laulupeod ning töötavad käsitöökojad.

Arhitektuuriliselt kaunis Kuressaare kesklinnas on põnevaid avastamispaiku aga palju enam, kõik mõnusa jalutuskäigu kaugusel. 

Arhitektuurihuvilistel tasub kindlasti üle vaadata:

  • Põhjamaade barokk-stiilis raekoda, mille laes on 5,5 meetri pikkune ja 7,8 meetri laiune Eesti suurim lõuendlaemaal 
  • Rootsi „kuldajal“ ehitatud ja tänaseks Eestis  ainsana selle hoonetüübi esindajatest säilinud Kuressaare vaekoda
  • 1899 aastal ehitatud  Hollandi tüüpi kivituulik, milles asuvas restoranis saab maitsta hõrke Eesti rahvustoite.

Omapäraste, nn „Saaremaa klassitsismile“ omaste hoonete rohkuse tõttu võeti Kuressaare vanalinn 1973 aastal riikliku kaitse alla ning tänapäeval on tegu Kuressaare vanalinna muinsuskaitsealaga. 

Tutvu kindlasti ka Kuressaare spaa- ja tervisepuhkuse võimalustega

Kuidas Kuressaarde tulla:

Praamiga:  Ühendus mandri ja Saaremaa vahel käib läbi Muhu saare, Virtsu – Kuivastu parvlaevaliinil, Muhu saart ja Saaremaad ühendab aga Väike väin, mille saad ületada nii bussi, jalgratta kui autoga.

Saaremaa ja Hiiumaa vaheline laev (Triigi-Sõru) sõidab suviti 3 korda päevas, septembrist maikuuni aga ülepäeviti – reisi planeerides ära unusta praamikalendriga tutvuda! 

Bussiga: Lihtne ja mugav on Saaremaale ja Kuressaarde  reisimiseks kasutada bussi: laevapilet  sisaldub bussipileti hinnas ja ka suviste pühade aegu pole praamijärjekorda karta.

Lennukiga:  lennufirma Avies opereerib regulaarlende Tallinna Lennujaama ja Kuressaare lennujaama vahel. Täpse lennugraafiku ja piletihindadega tutvu Aviesi koduleheküljel. 

Väikelaevaga:  Kuressaares on kaks väikesadamat, mis võtavad vastu need vaprad, kes enda jahiga kohale seilavad. Mis võiks olla veel suurepärasem kui päikeseloojangul randuda sadamasse, mis asub vaid mõnesaja meetri kaugusel ajaloolisest lossipargist ja linnusest  

Jäätee: külmematel talvedel rajatakse Saaremaa ja mandri vahele ka autoga reisimiseks sobiv jäätee. Täpselt nagu maismaal, tuleb ka merel liigeldes järgida liikluseeskirju ja suunavaid märke.