Väikesed külalistemajad ja turismitalud, rahulikud inimesed ja kaunis puitarhitektuur, mõnituhat kohalikku elanikku ja imetabane loodus toovad Hiiumaale ning Kärdlasse igal suvel palju huvilisi. Suuri ostukeskuseid ja meeletut ööelu siin ei leia, küll aga koduse tunde ja rohelusse uppuva miljöö.

Linnapilti mõjutavadki kõige enam suured, suisa majesteetlikult mõjuvad puud, loovalt lopsakad eraaiad ning hulk ojakesi ja kraave, mis kevadel ja sügisel lisaks silmailule ka põneva helitausta annavad. Risti läbi linna voolab ka Nuutri väikejõgi, mis saab alguse Määvli rabast ja suubub merre läbi Kärdla rannapargi.

Tutvu Kärdla linnaga omal käel:

Kärdlas ja lähiümbruses on kõige mõistlikum ringi seigelda jalgsi või jalgrattal: paarikilomeetrised vahemaad auto järele ei hüüa ning kõik vajalik on mõnusalt ligipääsetav.

Linna põhjapoolset osa hüütakse Vana-Kärdlaks – unikaalne puitarhitektuur  on vaatamisväärsus omaette ja siinsed vaiksed, ilusad tänavad sobivad ideaalselt jalutuskäikudeks nii kärusid lükkavatele lapsevanematele kui noortele armunud paaridele.

Kesklinnast leiab jalutaja nii keskväljaku kui Kärdla kiriku, samuti tasub ajaloohuvilistel tutvuda Pikas Majas asuva Hiiumaa muuseumiga, kus lisaks püsiekspositsioonidele leiab üsna tihti ka põnevaid rändnäituseid.

Parimad kohalikud söögipaigad on rannajoonel asuv Rannapaargu kohvik, suurematelegi gruppidele sobiv ja eluskala valikuga Linnumäe kohvik, toekamat söögikorda pakkuv Priiankru pubi ning kookide ja kohvi- ja teesortimendi poolest tuntud Gahwa kohvik.

Kel aga aega pisut rohkem, võiks läbi astuda kohalikust Turismiinfokeskusest ja ümbruskonnas toimuvate ürituste ja turismitalude kohta pisut rohkem infot küsida. Väikesed kalurikülad, kadakased heinamaad ja vaiksed rannasopid on kesklinnast vaid veerandtunnise jalgrattasõidu kaugusel – rendi varustus, haara kaasa piknikukorv ja veeda unustamatu päev looduses!

Kuidas Kärdlasse tulla:

Praamiga: laevaühendus mandri ja Hiiumaa vahel (Rohuküla-Heltermaa liinil) on tihe käib mitu korda päevas, suviti tiheneb graafik veelgi. Saaremaa ja Hiiumaa vaheline laev (Triigi-Sõru) sõidab suviti 3 korda päevas, septembrist maikuuni aga ülepäeviti (E, K, R ja P) kaks korda päevas – reisi planeerides ära unusta praamikalendriga tutvuda! Lihtne ja mugav on Hiiumaale ja Kärdlasse reisimiseks kasutada bussi: laevapilet sisaldub bussipileti hinnas ja ka suviste pühade aegu pole praamijärjekorda karta.

Lennukiga: lennufirma Avies opereerib regulaarlende Tallinna Lennujaama ja Kärdla lennujaama vahel. Pileti hind on umbes 20 EUROt ja tööpäevadel lendab lennuk 2x päevas, nädalavahetuseti korra päevas. Nagu ikka, tasub lennukipiletid varem broneerida.

Jäätee: külmematel talvedel rajatakse Hiiumaa ja mandri vahele ka autoga reisimiseks sobiv jäätee. Täpselt nagu maismaal, tuleb ka merel liigeldes järgida liikluseeskirju ja suunavaid märke.

Kärdla ajalugu:

Kärdla linn asub suures osas rannikumadalikul, Tareste lahe lõunakaldal. Esmakordselt mainiti Kärdlat 1564. aastal kui 24 rootsi pere asundust. 1810 aastaks oli enamus rootslasi saarel lahkunud ja praeguse Kärdla territooriumile rajas Partsi mõis oma karjamõisa. 1830 aastal toodi sinna üle algselt Suuremõisast pärit kalevivabrik, mille ümber hakkaski kasvama Kärdla küla. Linna hiilgeaja sümbolid, tekstiilivabrik ja esimene sadam, on tänaseks hävinud, säilinud on aga kaunis puitarhitektuur ja 1863 aastal valminud kirik. Esmased linnaõigused sai Kärdla 1938 aastal.

Tänaseks on Kärdla armas, rahuliku elutempoga kulgev väikelinn, kandes oma 3500 elaniku ja 4,5 ruutkilomeetrise pindalaga uhkelt kõige väiksema maakonnalinna tiitlit. Mis on aga Kärdlas kõige-kõige erilisem? Nii kohalikud kui külalised kinnitavad, et teist nii ehedat ja siirast kohta annab Eestistki tikutulega taga otsida, mis siis veel suurest ilmast rääkida.