Pärast Schengeni lepinguga liitumist on nii Valga kui ta sõsarlinn Valka muutunud ääremaast Euroopa Liidu sisemaal asuvaks põnevaks ning eriliseks sihtpunktiks igale puhkajale.

Kuna Eesti-Läti piir kulgeb läbi Valga südalinna, saab linnakülastaja lüüa kaks kärbest ühe hoobiga ehk olla samaaegselt nii sise- kui välisturist. Tänu omapärasele asukohale on Valka  minnes võimalik korraga osa saada ka kahest üsna erinevast kultuuriruumist. Just Valga linnas seistes võid avastada, et hoiad ühes käes jäätist ja teises saldējumsi! 

Kes aktiivselt aega veeta soovib, seadku sammud Tartu tänava lõppu: 12-kilomeetrine Valga-Sooru kergliiklustee on presidendiproua Evelin Ilvese sõnul Eesti parim rulluisurada ning sobib ideaalselt ka jalutamiseks ja perekondlikuks rattasõiduks. Valga-Valka ühisprojekt, looduskaunis Pedeli jõe ääres asuv 5km virgutusradaon teine armastatud paik tervisesportlaste seas: suvitusrand, laste mänguväljakud ja kepikõnni- ning rulluisurajad, ratta- ja jalutusteed toovad siia nii kohalikke kui turiste. 

Valga Militaarteemapark korraldab igal aastal  augustis militaarfestivali, mille raames toimuvad erinevad  militaar- ja isamaalise teemaga seotud ettevõtmised, sügisel tasub aga kindlasti kaasa lüüa Valga Mihklilaadal (oktoobris) ning kunstikuu tegemistes (novembris). 

Piirilinnana on Valga läbi ajaloo eri riikide võimu alla kuulunud ning see on oma mõju avaldanud ka linna vaatamisväärsustele. Võta ette arhitektuuriline külaskäik ja vaata kindlasti üle:

  • Ainulaadne praegugi tegutsev Rooma-Katoliku Pühavaimu kirik, mis valmis 1907. aastal ilma tornita, sest tsaarivalitsus ei andnud tollal luba seda ehitada.
  • Turuplatsi ääres asuv märkimisväärne historitsistlikus stiilis viiekupliline kellatorniga apostliku õigeusu Issidori peakirik, mis on üks Eesti neljast apostliku õigeusu esinduskirikust.
  • Linnasüdames asuv varaklassitsistlik Jaani kirik – Eesti ainus ovaalse põhiplaaniga kirik, kus asub Euroopa 200 parima oreli hulka kuuluv pill ning kus igal keskööl ja –päeval kõlab kellatornis spetsiaalselt Valgale komponeeritud meloodia
  • Hilisklassitsistlik puitraekoda aastast 1865, kus asub ka Valga Turismiinfokeskus

Tule ja veeda mõnus puhkus Valgas - kaks riiki, kaks kultuuri, üks linn. Kontrastid, põnevad vaatamisväärsused, mitmekülgne kultuurielu ning piirilinnale iseloomulikud eripärad sobivad igas vanuses reisijale. 

Enne tagasi kodupoole sõitmist aga ära unusta läbi astuda Nipernaadi kuju juurest - just seal saad endale ja lähedastele head reisiõnne soovida!