Parim võimalus Eesti kunstist ülevaate saamiseks on külastada Kunstimuuseumi Kadrioru lossis ja Moodsa Kunsti Muuseumi KUMU.

Tallinna Skulptuurid

On loomulik, et pealinn Tallinn on koduks mitmetele Eesti kuulsatele monumentidele.

Näiteks Kadrioru ja Pirita piiril asuv “Russalka”, mille on loonud Eesti tuntud skulptor Amandus Adamson. Skulptuur kujutab kõrgustesse püüdleva musta ingli kuju,  kes hoiab kuldset õigeusu risti ning vaatab merele, samanimelise uppunud vene soomuslaeva poole.

Nüüdisaegse Eesti skulptuuri näitena võib tuua Mare Mikkoff’i teose  “Hämarik”, mis asub Viru hotelli ja Kaubamaja ligidal.  Hämarik on tegelane mütoloogiast ning portreteeritud veenuslikuna, hapra naiseliku naisena, kes mängib raha ja ahnusega.

Teisel pool Viru hotelli ja Kaubamaja, otse Tallinna linnasüdames, leiame Edgar Viies’e “Merineitsi” - tõeliselt klassikalise skulptuuri. Merineitsi oli üheks armastatuimaks kunstiteoseks nõukogude perioodil, mil too paigutati Viru hotelli kõrvale (lääne ja nõukogude maailma kohtumispunkt) ja sellest sai vabaduse ja lootuse sümbol.

Palju vaidlusi põhjustanud monument Pronkssõdur, mis esindas nõukogude lähenemisviisi kangelaslikkusele ja sõjaohvritele, paigutati ümber 2007. aastal. Monumendi liigutamine põhjustas nn. Pronksöö rahutusi Tallinna tänavatel. Praegu leiame selle Kaitseväe Kalmistult Filtri tänaval, mõne kilomeetri kaugusel kesklinnast.

Jüriöö Pargis asub 1930. aastal püstitatud monument mälestamaks Eesti talupoegade ülestõusu orjandusliku korra ja võõramaalaste ülemvõimu vastu 1343.aastal.

Tartu Skulptuurid

Vanas ülikoolilinnas on mitmeid märkimisväärseid kujusid ja monumente. Näiteks Wilde ja Vilde kuju kohaliku pubi kõrval, mis kujutab Iiri poeeti ja kirjanikku Oscar Wilde'i istumas koos Eesti kirjaniku Eduard Vilde’ga. Kuju reproduktsiooni kaasfinantseeris Iiri linn Galway.

Nooruslikku Tartut sümboliseerivad "Suudlevad tudengid" peaväljaku purskkaevul.

Skulptuurid Eestis

Mereäärne puhkepaik Pärnu on rikas mitmete väiksemate skulptuuride poolest – seal leidub klassikalisi teoseid nagu nt. Adamsoni loodud Eesti esimese naispoeedi Lydia Koidula kuju (mis kaeti pronksiga Itaalias) või nüüdisaegse skulptuuri näiteid Chaplini Keskuses.  Pärnus korraldatakse moodsa skulptuuri festivale - liivaskulptuurid suvel, lume- ja jääskulptuurid talvisel ajal.

Rakvere meenutab oma asutamisajalugu hiiglasliku pronkshärjaga „Tarvas” – linnalegend vestab, et härja kõhualuse katsumine annab viljakuse ja vastupidavuse. Seepärast pole ka ime, et see on skulptuuri säravaim osa.

Samuti väärib Eesti sarkastilise huumorimeele ja kitši-armastuse ehtsa näitena mainimist kuju Kolga-Jaanis, mis kannab nime „Ausammas tühisusele” ja on pühendatuna „edetabelite kuulsustele”.