Vrakid ja militaarobjektid

Unikaalne asukoht ja sündmusterikas ajalugu on Läänemerre jätnud tuhandeid suuremaid laevavrakke. Paljud neist asuvad ka harrastussukeldujatele sobivas sügavuses.

Hulk vrakke leidub Tallinna lahes ja Toila ümbruses. Samuti leiad neid, sukeldudes Hiiumaa ja Vormsi vahel asuval „lainemadalal“. Saaremaal Kuressaare lähistel on vee all ka vene ründelennuk.

Peale laevavrakkide leiab veealusest maailmast teisigi vaatamisväärsusi: näiteks Haras kunagine Nõukogude allveelaevade demagnetiseerimise jaam ja Rummu karjääris vee alla jäänud vanglahooned.

Sukeldu koos hüljestega

Saaremaal Vilsandi rahvuspargis saab hülgeid vaadelda nii vee peal kui ka vee all.

Noored uudishimulikud hülged tulevad sukeldujaid uudistama ja mängima ning unustamatut elamust saavad nautida ka need, kel suurem sukeldumiskogemus puudub.

Põnevad allveemaastikud

Kindlasti tasub avastama minna Eesti pankrannikut: veealused paeastangud ulatuvad mitmekümne meetri sügavusele nii Põhja- kui ka Lääne-Eestis. Kõige paremini näeb neid Saaremaal Panga pangal.

Lääne-Eestis Osmussaare lähedal asub maailmameres kõige paremini säilinud üle 500 miljoni aasta vanune Neugrundi meteoriidikraater. Kraatri astangud algavad juba 15–18 m sügavuselt ning nende läbimõõt ulatub kuni 20 km. Kraatri keskosa lähedal lebavad ka mõned laevavrakid.

Sukeldumine järvedes

Eesti järvede kalariik ja taimestik on rikkalikum kui meres. Kõige parem on järveeluga tutvust teha selgeveelistes allikajärvedes.

Kesk-Eestis on parima nähtavusega Äntu järved, kus silmailu pakuvad ilusad allikad. Lõuna-Eestis Saadjärvel korraldatakse palju sukeldumiskoolitusi ja võid külastada veealust betoonskulptuuride teemaparki. Lääne-Eestis Saaremaal saab nii Karujärves kui Jaagarahu karjääris vaadelda vähke.

Teadmiseks Eestis sukeldumise kohta

  • Hobisukeldumise hooaeg kestab tavaliselt maist septembrini ja parim nähtavus on Eesti vetes kevaditi ja sügiseti, mil vee läbipaistvus on kuni 10 m. Kõige kirglikumad sukeldujad käivad vee all ka talvel.
  • Veetemperatuur on aasta läbi üsna madal ning on vajalik kasutada paksemaid kalipsosid, litsentsi olemasolul ka kuivülikonda.
  • Eesti sukeldumisklubid pakuvad huvilistele palju eri tasemel koolitusi. , proovi kindlasti kalapüügi-, vraki-, orienteerumis-, foto- ja süvaveesukeldumist ning veealust aardejahti. Sukelduma saad minna ka öösel!
  • Igal suvel korraldavad klubid sukeldumislaagreid Saaremaal, Osmussaarel, Mohni ja Pakri saartel, Toilas jm.
  • Mitmed objektid nõuavad tehnilise sukeldumise kogemust. Et saada infot vajalike kooskõlastuste, ligipääsetavate vrakkide ja ehitiste ning nende turvalisuse, samuti varustuse rendihindade ja transpordi kohta, võta kindlasti ühendust mõne sukeldumisklubiga.